Путіна зупинять тільки санкції і світова солідарність з Україною – учасники круглого столу «Чи можливо розміняти Крим на Донбас – сценарії війни і миру з Росією»

Кремль прагне контролювати і Україну, і впливати на світ. Тому будь-які дії, спрямовані на умиротворення агресора, є програшними для України. Про це йшлося під час круглого столу «Чи можливо розміняти Крим на Донбас – сценарії війни і миру з Росією», який відбувся у Києві.

«Слід розглядати це в розрізі історичних процесів. Очевидно, що період з 2020 по 2024 рік буде складним для Росії. Велика втома населення від Путіна і ситуація абсолютно незрозуміла з економікою. Тому Росія хоче позбутися санкцій якомога швидше. Це ускладнює їм стратегію трансформації політичного режиму всередині країни. Нам потрібно прикладати зусилля для того, щоб допомогти процесу пришвидшення розколу Росії. Влада говорить про необхідність діалогу – але є обмеження. Якщо ми ідемо на діалог з людьми, які визнають Україну і її державність за цінність, але мають іншу точку зору, такий діалог можливий. Але якщо вести діалог з тими хто говорить про Російську імперію і Радянський Союз, який сенс в такому діалозі? Він неконструктивний і не на користь Україні», – переконаний історик, політолог Андрій Семиволос.

«Ми маємо чітко розуміти, що є план Кремля, і поняття «мир» там має зовсім інший сенс. Ми маємо чітко розуміти, що євроатлантична інтеграція України – це руйнування планів Кремля мати підконтрольну Україну, впливати на світ, в першу чергу на Європу», – сказав народний депутат з фракції «Європейська Солідарність» Ахтем Чийгоз.

Він зазначив, що влада Зеленського має інші пріоритети у зовнішній політиці, і відповідно інший погляд на питання досягнення миру в Україні. «Нова влада демонструє меседжі, які зовсім не спрямовані на те, щоб відстояти фундаментальні цінності нашої держави», – сказав Ахтем Чийгоз.

Він також підкреслив, що сигнали від президента Зеленського та його команди спричинили різке падіння рівня довіри з боку громадян України, які протистоять Кремлю в окупованому Криму. «Ми демонстрували у відповідь на ту терористичну силу в Криму, яка навіть російськомовних налякала, силу та рішучість домогтися справедливості. Це давало сили і нашим громадянам в Криму. А коли нова влада говорить, що ми не виграємо цю війну, що мир потрібен за будь-яку ціну, що змінюємо ставлення до ворога – Росії, переводимо його у ранг партнера… Остання заява щодо води – це також деморалізація нашого суспільства в Криму», – зазначив представник «Європейської Солідарності».

«Я не бачу у діях влади стратегії, тому що речі потрібно називати своїми іменами. Це агресія і її здійснює Росія, є окупаційні режими. Коли чуємо про мирні плани і необхідність вступати в діалог – виникає питання: з ким саме? Якщо з маріонетками окупаційної влади, то це означає визнавати їх. Якщо з громадянським суспільством, то його там немає. В нього немає жодної суб’єктності. А це означає, що незрозуміло, з ким конкретно говорити. Є дуже багато людей, які є мешканцями тих територій і проживають на підконтрольній Україні території, але їх зараз не задіюють в ці процеси. Їх думку стосовно майбутнього цього регіону не питають. Чому влада не збирається з ними вести діалог? Треба розуміти всі складові цього процесу, а потім виступати з певними ініціативами, а не просто говорити в повітря», – переконаний науковець, громадський діяч Ігор Козловський.

Зеленський не усвідомлює мету російського агресора захопити всю Україну і замість посилення позиції держави з допомогою міжнародних партнерів «умиротворює» ворога, втрачаючи території. Про це заявив народний депутат з фракції «Європейська Солідарність» Ростислав Павленко. «Сьогодні зранку російські сили і їх приспішники здійснили спробу прориву, як було визнано на пресконференції за підсумками РНБО. І ця подія відкриває ту правду, яка була очевидна для всіх, хто розуміє, що насправді відбувається на Донбасі і яка насправді ціль ставиться російським агресором. Ми бачимо досить великий брак такого розуміння від чинної влади, бо ми чуємо тези, позиції, які радше притаманні конфлікту під час якого є різні сторони всередині країни, де можна було б говорити про якісь платформи примирення», – сказав Павленко.

Він наголосив, що зусилля української влади мають спрямовуватися на збереження міжнародної коаліції, створеної Петром Порошенком, посилення санкцій і активізацію міжнародних судових процесів проти агресора – це виснажить агресора і забезпечить звільнення окупованих територій. «По санкціям має бути єдина позиція всіх державних діячів. Не можна говорити про можливість зняття санкцій за якісь кроки Росії. Доки не виконано головних позицій – припинення вогню, вивід російських військ, роззброєння незаконних збройних формувань і подібне, про зняття санкцій не може бути мови, тільки про їх посилення. За різними оцінками втрати Росії від санкцій співставні з оборонним бюджетом РФ», – наголосив народний депутат.

«Сьогодні дехто хоче, щоб Україна приєдналася до ЛНР і ДНР. Ми повинні зробити навпаки, ми повинні запровадити такий правовий режим на цій території, як скажімо в Німеччині після того, як фашистська Німеччина програла. Коли шість чи п’ять років працювала абсолютно інша правова система, коли цю територію підводили до того, щоб вона стала демократичною. Там немає громадянського суспільства. Як ми будемо там проводити вибори? Кого ми будемо обирати? Тобто я за те, щоб ми всі наші правильні меседжи перетворювали на конкретні речі і тоді нам буде легко і всередині країни,і за кордоном», – переконаний український дипломат, міністр закордонних справ України (2007-2009рр) Володимир Огризко. 

«Коли влада з’ясувала для себе, що конфлікт є об’єктивним і це не просто хтось наживається, а це реально російська агресія, вони зараз у стані нерозуміння, що з цим робити. В них інший горизонт планування і розуміння того, що відбувається. Пресконференція Зеленського це підтверджує. У нас такі бойові дії, яких не було з 2018 року. І замість того, щоб це обговорювати? Зеленський сказав про співчуття загиблим і почав розповідати про коронавірус. Ми опинилися зараз із владною командою, яка не готова реагувати на ті виклики у силу того, що вони не до цього готувалися. Цю владу необхідно дотискати до адекватних реакцій і реагування на те, що відбувається в країні?» – переконаний блогер, активіст «Демократичної Сокири» Віктор Трегубов.

«Експерти не розуміють стратегію чинної влади по відношенню до російської агресії, і суспільство не розуміє цю стратегію, як і переселенці, і ті хто живуть на окупованих територіях. Незрозуміло, чого хоче та сторона і хто є ця друга сторона. Влада не говорить – хто саме друга сторона. Або це Російська Федерація, або місцеві мешканці. Звичайні люди розуміють так, що в принципі є бажання влади зробити життя в Україні добрим, всі розвивається, економіка росте, і тоді та частина Донбасу, яка не хотіла бути з Україною вона побачить і повернеться до нас. Але це незрозуміла позиція, бо ніхто не питав у 2014 році – чого хочуть звичайні люди. Не було референдумів. Були люди, були колаборанти, які закликали Путіна ввести війська. Але це ж не означає, що вони хотіли війни і відділення від України. Немає простого меседжа від влади і президента для людей. Влада не йде на діалог і в людей багато питань, на які відсутні відповіді», – зазначив блогер Андрій Луганський.

«Будь-яке вирішення проблеми починається з розуміння причини. Мені здається, що чинна українська влада не до кінця розуміє причини цієї війни. Насправді війна в Україні почалася не з України, а з Молдови – з Придністров’я, з кількох кавказьких кампаній, з того часу, коли в Росії Путін вигадав відновити Радянський Союз на пострадянському просторі. Тому яка б влада не була в Україні – все одно Росія продовжуватиме цю політику. Інша річ – наскільки українська влада буде готова чинити спротив цій політиці. І тут багато що залежить від самої влади. Зараз українська влада подає сигнал суспільству, що мовляв – це питання можна вирішити, можна домовитись, інших варіантів вирішення, ніж йти на замирення немає, а той хто проти – той хоче війни. Дуже важливо, щоб ми всі працювали для того, щоб суспільство розуміло, що причина війни – не в Україні. І дуже важливо мобілізовувати суспільство так, щоб воно дало цьому гідний спротив. Ми бажаємо суспільству мудрості, сили і будемо об’єднувати зусилля, щоб перемога була швидше і тільки за нами», – підсумував дискусію модератор круглого столу, політолог Сергій Таран.

dpsp_networks_shares:
a:1:{s:11:"google-plus";i:0;}
dpsp_networks_shares_total:
0
dpsp_networks_shares_last_updated:
1685994661