Відбувся круглий стіл на якому обговорили проект закону «Про столицю України – місто-герой Київ»

Ініціативу нової влади щодо змін до закону про столицю, альтернативні законопроекти та перспективи розвитку місцевого самоврядування в контексті дій «Слуг народу» обговорили народні депутати, експерти та представники місцевого самоврядування в Києві.

Політолог Сергій Таран сказав, що якщо Україна рухається у напрямку європейської інтеграції, то ми маємо дотримуватись базового принципу норми ЄС про передачу повноважень на місця. Європейський Союз іноді називають Європою регіонів, тому коли ми говоримо про децентралізацію, ми говоримо про те, що наша влада стає більш європейською і доступною та зрозумілою для людей.

Народний депутат фракції «Європейська Солідарність» Сергій Алєксєєв наголосив, що ухвалення законопроекту «Слуги народу» про столицю може призвести до того, що всі досягнення в питанні децентралізації можуть бути перекреслені однією дією. Ця законодавча ініціатива створює умови для знищення системи місцевого самоврядування. Також він підкреслив, що це зачепить всю країну, бо через Київ реформа місцевого самоврядування розповсюджуватиметься далі на місця.

Алєксєєв сказав, що всі основні функції щодо місцевого самоврядування передаються голові Київської міської державної адміністрації – представнику держави, який має необмежені владні повноваження, і призначається Офісом президента. Тобто держава на себе перебирає майже всі функції з управління містом.

Секретар Київської міської ради Володимир Прокопів зазначив, що в законопроекті містяться значні ризики для самоврядування по всій країні і про це потрібно говорити. «Ми бачимо в цьому законі ризики для існування України, як унітарної держави, в принципі. Адже в Конституції зафіксовано, що всі громадяни мають однакові виборчі права, але киян ми можемо наділити інакшими правами. Цим законом ми даємо можливість міським головам заключати міжнародні договори, які стосуються міст. Я боюся собі навіть уявити, які договори можуть підписати з країною агресором деякі мери», – сказав Володимир Прокопів.

Він наголосив, що представники міської влади готові обговорювати законопроект «Про місто Київ – столицю України» з його авторами, аби вони підготували якісний документ до другого читання.

Народний депутат восьмого скликання Олександр Черненко сказав, що незрозуміло навіщо в перехідних положеннях законі про столицю прописані особливі правила проведення виборів в Києві. Такі дії закладають певну неконституційність в цей закон, тому що різні виборчі права в межах однієї країни неприпустимі. А також наголосив, що законопроект прописаний неякісно, містить як помилки по суті, так і граматичні, стилістичні помилки. Експерт закликав провести комплексне громадське обговорення змін до законодавства і врахувати точку зору киян щодо цього питання.

Депутат Київської міської ради Тарас Криворучко наголосив, що законом про столицю закладається конфлікт інтересів між депутатами, які будуть одночасно відповідати за один округ. А також незрозумілою є часткова зміна назв інституцій. «Наприклад, міськвиконком буде називатись магістрат, але районні адміністрації зберігають свої назви. Якщо ми хочемо розвести в головах людей, що адміністрація – це щось державне, то дійсно, нехай буде державна адміністрація, але на рівні району нехай буде виконавчий комітет. Тоді буде чітко зрозуміло де держава, а де місцеве самоврядування», – сказав він.

Народний депутат восьмого скликання Ігор Луценко зазначив, що в законі прописаний алгоритм розподілу повноважень, який передбачає об’єднання в голови КМДА тих функцій, які не можуть бути в однієї посадової особи. Це поєднання господарської і правоохоронної функції. Окрім цього, він звернув увагу на те, що закон створює правовий хаос не регламентуючи яким чином мають перейти в компетенцію міського голови ті комунальні підприємства засновником яких є КМДА.

Керуючий справами секретаріату Київської міської ради Ігор Хацевич зауважив, що законопроект потребує значного доопрацювання, адже він протирічить багатьом законам, в тому числі, закону про статус депутата місцевої ради. А також закликав парламентарів врахувати рекомендації Головного науково-експертного управління Верховної Ради, де чітко вказано на всі недоліки, які містить проект закону про столицю.

Народний депутат України від «Європейської Солідарності» Олексій Гончаренко наголосив, що документ містить багато положень, які порушують Конституцію і закони України.

«Цей законопроект – повне руйнування місцевого самоврядування і системи регіональної політики в державі. У нас фактично будується дві системи самоврядування. Одна – по всій країні, інша – в місті Києві. Це починаючи від того, що депутати стають посадовими особами, хоча Закон про статус депутатів місцевих рад говорить зовсім інше, і закінчуючи непропорційним розподілом повноважень між міським головою і головою КМДА. Така система дуалізму може призвести до хаосу в місті», – сказав він.

Народний депутат України восьмого скликання Юрій Ганущак висловив нерозуміння того факту, що ідея децентралізації влади базувалась на розділенні повноважень держави та місцевого самоврядування, але для повної імплементації цього поділу необхідно вдосконалити конституцію. Він наголосив, що КМДА має залишатись виключно виконавчим органом влади, а роль префекта консультаційна, замість правоохоронної, як прописано в законі про столицю. Термін адміністративного нагляду з боку префекту має бути не більше кількох місяців, замість 3 років, як це зафіксовано в законопроекті, адже «тримати під прицілом мера протягом кількох років – це мрія будь-якого прокурора».

Підсумовуючи дискусію політолог Сергій Таран наголосив, що незважаючи на те, що суспільний інтерес зараз зосереджений на «формулі Штайнмаєра», важливо не забувати про такі важливі реформи, як децентралізація. Це допоможе в міжнародних переговорах показувати, що потрібно Україні федералізація чи децентралізація. Він зазначив, що децентралізація – це європейська практика і Україна має рухатись в такому стратегічному напрямку.

dpsp_networks_shares:
a:1:{s:11:"google-plus";i:0;}
dpsp_networks_shares_total:
0
dpsp_networks_shares_last_updated:
1618242650