Перед Україною стоїть вибір, який деякі називають “цивілізаційним”, – між ЄС та Росією.
“Найбільше питання – як поведе себе загадковий президент Віктор Янукович? Його маневрування між Сходом і Заходом спантеличує обидві сторони”, – сказано в матеріалі The Financial Times.
Наступного тижня у Януковича буде шанс укласти угоду, що відкриває дорогу для більш тісної співпраці з Європою. Це доступ на “найбільший у світі єдиний ринок”, перспектива інвестицій, кінець багатовікового впливу Москви. Однак у Європі багато спантеличені тим, що Київ досі не звільнив Юлію Тимошенко і не виконав інших умов.
На Заході багато хто вважає, що у Януковича “радянський стиль і погляд на речі”, – йдеться в статті. Характерний приклад – ідея його уряду: нехай МВФ надасть Україні допомогу, якщо Янукович підпише угоду з ЄС. Багато хто, у тому числі керівництво МВФ, визнали, що це “безвідповідальна політична гра в радянському стилі”, – пишуть автори матеріалу.
Але експерти закликають не піддаватися помилкам: хоча Януковича називали проросійським політиком, у нього непрості стосунки з Володимиром Путіним, він відмовляється вступати до Митного союзу. У той же час люди, які знають Януковича, підкреслюють: його головне завдання – не вестернізація України, а збереження своєї влади (а також влади свого оточення і покровителів-бізнесменів) на виборах в 2015 році і максимально довго.
Джеймс Шерр (Chatham House, Лондон) вважає, що Янукович інстинктивно віддасть перевагу угоді з ЄС. На його думку, українські керівники думають, що з ЄС можна вести гру “шляхом переписування законів, мімікрії і маніпуляції”, а інтеграція з Росією означає “російське панування “, – передає видання.
Але є велика складність: ЄС наполягає на помилуванні і звільненніТимошенко. “Янукович боїться Тимошенко як одного з ключових “менеджерів”, які можуть організувати для нього принизливу поразки в 2015 році”, – каже Сергій Таран (International Democracy Institute, Київ).
І всі ж автори вважають: можливо, для Януковича вирішальний фактор – короткострокові економічні наслідки угод з ЄС і Росією. Янукович зважує ці наслідки і домагається, щоб обидві сторони поліпшили свої пропозиції.
У Києві подейкують, що Путін вже зголосився знизити ціни на газ і надати багатомільярдні доларові кредити. Можливо це пояснює, чому українські чиновники заговорили про додаткові вимоги до Заходу, – йдеться в статті.
У кулуарах західні чиновники застерігають: хоча допомога МВФ можлива, у ЄС мабуть, не знайдеться великої додаткової суми для України. Аналітик Тім Еш радить Януковичу “не переоцінювати свої козирі”.
- dpsp_networks_shares:
- a:2:{s:11:"google-plus";i:0;s:8:"facebook";i:0;}
- dpsp_networks_shares_total:
- 0
- dpsp_networks_shares_last_updated:
- 1618242667