Як працювала влада та опозиція у нинішньому році та що нас чекає у наступному – оцінки провідних політологів

  • Permalink  

Під час проведення прес-конференції  були оприлюднені результати 30-ти провідних політичних експертів, – серед яких А.Єрмолаєв, О.Гарань, Д.Видрін, О.Дергачов, Ю.Якименко, І.Жданов, В.Котигоренко, та ін., – і яке окреслює результати діяльності основних інститутів влади, блоків опозиційного уряду, громадянського суспільства та ЗМІ, визначає найбільш значиму подію минулого року та дає прогноз щодо тривалості урядової коаліції та головних політичних подій наступного року.

Прес конференцію провів (УНІАН, 26 грудня 2008) Сергій Таран, голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень „СОЦІОВИМІР”, директор Міжнародного інституту демократій.

Експерти дають доволі низькі оцінки як владі і опозиції, так і інституціям поза політикою, які діяли в Україні впродовж 2008 року. Водночас, за п’ятибальною системою найкращі оцінки отримали: засоби масової інформації (середня оцінка 3,1), Голова ВР Арсеній Яценюк (середня оцінка 2,9), Кабінет міністрів (в цілому, отримав середню оцінку 2,7) та Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко (середня оцінка 2,6). Найгірші оцінки отримав Національний банк (середня оцінка 1,5), Тіньовий уряд у цілому (середня оцінка 1,6), а також, зокрема, міжнародний блок Тіньового уряду (середня оцінка 1,7). Найскладніше експертам було визначитись щодо оцінки діяльності спікера Володимира Литвина, який лише недавно обіймає свою посаду (третина опитаних не змогли визначилися з оцінкою його діяльності). Іншими інституціями, діяльність якого стала «загадкою» для експертів стали гуманітарний та міжнародний блоки Тіньового уряду: близько 20% не змогли нічого зазначити щодо його діяльності. Прикметно, що громадянське суспільство теж отримало доволі низьку оцінку за 2008 рік.

Серед міністрів Уряду експерти дали найбільше позитивних оцінок Міністру закордонних справ України Володимиру Огризку (40% позитивних оцінок), Міністру України з питань надзвичайних ситуацій Володимиру Шандрі (33,3% позитивних оцінок) та Міністру освіти і науки України Івану Вакарчуку (26,6% позитивних оцінок). Найменше позитивних оцінок отримали Міністр регіонального розвитку та будівництва України Василь Куйбіда (два експерти з тридцяти), Міністр вугільної промисловості України Віктор Полтавець та Міністр охорони навколишнього природного середовища України Георгій Філіпчук (лише один експерт з тридцяти відзначили, що діяльність цих міністрів була у 2008 році кращою від інших).

Серед комітетів Верховної Ради експерти позитивно відзначили Комітет з питань національної безпеки і оборони (Анатолій Гриценко) (33,3% позитивних оцінок), Комітет з питань науки і освіти (Володимир Полохало) (16,7% позитивних оцінок), Комітет з питань бюджету (Деркач Микола) (13,3% позитивних оцінок). Найменше позитивних оцінок від експертів отримали Комітет з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму (Павло Костенко), Комітет з питань фінансів і банківської діяльності (Микола Азаров) та Комітет з питань свободи слова та інформації (Ганна Герман): лише по одному експерту з тридцяти опитаних дали цим комітетам позитивні оцінки. Разом з тим, майже половина опитаних (43,3%) політологів не змогли визначитись зі своїми оцінками діяльності комітетів Верховної Ради, що, вочевидь, є наслідком низької ефективності діяльності парламенту у 2008 році.

Найбільш очікуваними виборами у наступному році експерти вважають президентські вибори згідно Конституції (2009-2010 р.), про що заявили половина опитаних політологів. Однак третина експертів не виключає і проведення одночасних парламентських і президентських виборів. Прикметно, що ще рік тому експерти, фактично, відкидати ймовірність проведення одночасних виборів Президента і  складу парламенту. Попри те, що можливі дострокові парламентські вибори були провідною темою політичних дискусій у 2008 році, лише 6 експертів з 30-ти передбачають можливість проведення дострокових парламентських виборів у 2009 році. Лише один експерт (Д. Видрін) не виключає у наступному році проведення дострокових виборів до місцевих органів влади.

Переважна більшість експертів не вважають нинішню парламентську коаліцію стабільною. 24,4% опитаних експертів прогнозують, що вона не проіснує більше, ніж пів року. Те, що коаліція проісную лише до президентських виборів, прогнозує 20% опитаних політологів. Лише троє з тридцяти експертів (Т.Березовець, В.Лупацій, В.Ченаш) переконані, що коаліція проіснує до закінчення каденції ВР нинішнього скликання. Водночас, двоє експертів (О.Покальчук, В.Білецький) не вважають, що нинішню коаліцію можна вважати сформованою.

Найважливішою подією 2008 року, яка вплине на політичне та економічне майбутнє України експерти вважають світову економічну кризу (33,3% відповідей), іншими важливим подіями та тенденціями року експерти назвали загострення внутрішньої політичної кризи, конфлікт всередині українських правлячих еліт, а також «непроведення» дострокових виборів до Верховної Ради України у грудні 2008 року та, взагалі, відсутність виборів у 2008 р. Деталізуючи найбільш знакові події цього року, експерти, зокрема, вказали, що це «активізація кризи на фондових і фінансових світових ринках» (А.Єрмолаєв), «дострокове завершення «епохи Ющенка»» (О.Дергачов), «блокування роботи Уряду і розвалювання коаліції» (О.Гарань), «російсько-грузинська війна» (О.Покальчук).

Сергій Таран зробив чотири основні висновки з дослідження:
– Минулий рік позначився, загалом, негативними подіями в українській політиці та відсутністю будь-яких принципово нових досягнень, які би суттєво змінили життя українців у наступному році.
– У експертному середовищі існує певне розгублення щодо оцінок політикам та політичних сил. Певні сподівання на завершення перманентної політичної кризи експерти пов’язують з виборами Президента, які відбудуться у 2009-2010 р.
– Прикметною проблемою, яка виявились у цьому році є брак розвитку громадянського суспільства , яке не є ні ефективним контролером дій влади, ні джерелом формування альтернативного політичного класу.
– Попри очевидні проблеми в політиці та економіці в Україні не відбулося повороту до авторитарного тренду розвитку та згортання свободи ЗМІ.
Опитування було проведеного Центром соціологічних та політологічних досліджень СОЦІОВИМІР і тривало 22 – 24 грудня 2008 року.

І. оцінка діяльності інститутів державної влади, опозиції, громадянського суспільства та ЗМІ

Розподіл відповідей на запитання: «Оцініть, будь ласка, роботу кожного із наведених інститутів влади, опозиції, а також громадянського суспільства та ЗМІ за 5-ти бальною шкалою (один бал – найгірше, п’ять балів – найкраще)»

ІнституціяСумарний балЗагальна кількість оцінокСередній балВажко відповісти
Засоби масової інформації93303,1-
Голова Верховної Ради (Арсеній Яценюк)82282,92
Кабінет Міністрів (у цілому)81302,7-
Прем’єр міністр України Юлія Тимошенко78302,6-
Голова Верховної Ради (Володимир Литвин)50202,510
Громадянське суспільство72292,51
Президент Віктор Ющенко70302,3-
Правоохоронні органи61292,11
РНБО України63302,1-
Економічний блок Тіньового уряду56282,0-
Гуманітарний блок Тіньового уряду42251,75
Міжнародний блок Тіньового уряду41241,76
Тіньовий уряд (у цілому)46281,62
Національний банк44301,5-

ІІ. Оцінка діяльності міністрів
Розподіл відповідей на запитання: «Назвіть, будь ласка, трьох міністрів, які, на Вашу думку, працювали найбільш ефективно»

Міністр і міністерство%
1Огризко Володимир (Міністр закордонних справ України)40,0
2Шандра Володимир (Міністр України з питань надзвичайних ситуацій)33,3
3Вакарчук Іван (Міністр освіти і науки України)26,6
4Єхануров Юрій (Міністр oборони України)23,3
5Вовкун Василь (Міністр культури і туризму України)20,0
6Пинзеник Віктор (Міністр фінансів України)20,0
7Луценко Юрій (Міністр внутрішніх справ України)16,6
8Данилишин Богдан (Міністр економіки України)13,3
9Павленко Юрій (Міністр у справах сім’ї, молоді та спорту України)10,0
10Вінський Йосип (Міністр транспорту та зв’язку України)10,0
11Денісова Людмила (Міністр праці та соціальної політики України)6,7
12Мельник Юрій (Міністр аграрної політики України)6,7
13Куйбіда Василь (Міністр регіонального розвитку та будівництва України)6,7
14Полтавець Віктор (Міністр вугільної промисловості України)3,3
15Філіпчук Георгій (Міністр охорони навколишнього природного середовища України)3,3
Важко сказати20,0

ІІІ. оцінка діяльності комітетів Верховної Ради України
Розподіл відповідей на запитання: «Назвіть, будь ласка, три комітети ВР, які, на Вашу думку, працювали найбільш ефективно»

Комітет Верховної Ради та його голова%
1Комітет з питань національної безпеки і оборони (Гриценко Анатолій)33,3
2Комітет з питань науки і освіти (Полохало Володимир)16,7
3Комітет з питань бюджету (Деркач Микола)13,3
4Комітет з питань державного будівництва та місцевого самоврядування (Омельченко Олександр)10,0
5Комітет з питань соціальної політики та праці (Хара Василь)10,0
6Комітет з питань європейської інтеграції (Тарасюк Борис)6,7
7Комітет у закордонних справах (Білорус Олег)6,7
8Комітет з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва (Королевська Наталія)6,7
11Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки (Мартиненко Микола)6,7
9Комітет з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму (Костенко Павло)3,3
10Комітет з питань фінансів і банківської діяльності (Азаров Микола)3,3
12Комітет з питань свободи слова та інформації (Герман Ганна)3,3
13Важко сказати43,3

ІV. Можливі вибори 2009 року та вірогідність їх проведення
Розподіл відповідей на запитання: «Які, на Вашу думку, вибори відбудуться наступного 2009 року?»

Варіант відповіді%
1Президентські вибори згідно Конституції (2009-2010 р.) 50,0
2Одночасні парламентські і президентські вибори33,3
3Дострокові парламентські вибори20,0
4Дострокові президентські вибори-
5Інше10,0
6Важко сказати-

V. нинішня парламентська коаліція і оцінка тривалості терміну її існування
Розподіл відповідей на запитання: «Як довго, на Ваш погляд, проіснує нинішня парламентська коаліція?»

Варіант відповіді%
1Варіант відповіді24,4
2Не більше, ніж півроку20,0
3До президентських виборів13,3
4Не більше 3-ьох місяців10,0
5До закінчення каденції ВР нинішнього скликання20,0
6Інше13,3

VІ. Найважливіші події 2008 року та оцінка їх впливу на політичне й економічне майбутнє України
Розподіл відповідей на запитання: «Яка подія, котра відбулася 2008 року, на Вашу думку, найбільше вплине на подальший політичний та економічний розвиток України?»

Варіант відповіді%
1Світова економічна криза33,3
2Загострення внутрішньої політичної кризи, конфлікт всередині українських правлячих еліт16,7
3Непроведення дострокових виборів до Верховної Ради України у грудні 2008 року. Відсутність виборів у 2008 р.10,0
4Руйнівна діяльність Президента України з метою переобрання на другий строк; блокування роботи Уряду і знищення коаліції.6,7
5Валютні спекуляції в системі банків6,7
6Російсько-грузинський збройний конфлікт6,7
7Прихід до влади Ю. Тимошенко призведе до краху економіки3,3
8Не отримання ПДЧ в НАТО3,3
9неспроможність правлячих еліт використати потенціал України для розвитку країни як такої.3,3
10Невідповідність сучасної української еліти, всієї керівної верхівки запитам суспільства. Верхівка не може адекватно керувати країною згідно виданого народом мандату.3,3
11Дострокове завершення «епохи Ющенка»3,3
12Непрацююча Верховна Рада3,3
13Зміна керівництва у Білому Домі3,3
14Найбільше вплине те, що не відбулося – зміни, необхідні для розвитку. Їх відсутність тягне за собою занепад основ та апатію суспільства3,3
15Формування коаліції3,3
16Остаточний розрив між В. Ющенком і Ю. Тимошенко3,3
17Зміщення А. Яценюка з посади спікера Верховної Ради3,3
18Криза банківської системи, яка продовжуватиметься, приблизно, рік3,3
19Обвал курсу гривні3,3
20Бездарна політика Кабміну3,3
dpsp_networks_shares:
a:2:{s:11:"google-plus";i:0;s:8:"facebook";i:0;}
dpsp_networks_shares_total:
0
dpsp_networks_shares_last_updated:
1632109889