Ресурси, стратегії та перспективи ймовірних кандидатів у президенти за рік до початку президентської виборчої кампанії: прогнози провідних політологів

  • Permalink  

Шанси, електоральні, адміністративні, та медійні ресурси ключових політичних гравців та їхні можливі політичні стратегії на наступний політичний сезон, –
питання, які були висвітлені під час прес-конференції „Ресурси, стратегії та перспективи ймовірних кандидатів у президенти за рік до початку президентської виборчої кампанії”, яку провів 5 серпня 2008 року у прес-центрі УНІАН Сергій ТАРАН, голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень „СОЦІОВИМІР”, директор Міжнародного інституту демократій. Під час прес-конференції, були, зокрема, оприлюднені результати опитування 25-ти провідних українських політологів та політичних експертів. Опитування було проведеного Центром соціологічних та політологічних досліджень СОЦІОВИМІР і тривало 2-5 липня 2008 року.

Серед усіх кандидатів Юлія Тимошенко та Віктор Янукович, на думку експертів, є найбільш ймовірними кандидатами на вихід до другого туру. Про це заявили відповідно 96% та 88% опитаних експертів. Лише п’ята частина експертів вважає, що шанси потрапити до другого туру має нинішній Президент Віктор Ющенко. Серед можливих кандидатів на вихід до другого туру експерти називали Арсенія Яценюка та Володимира Литвина, і жоден експерт не вважає, що такими кандидатами може бути Петро Симоненко, Леонід Черновецький, Віктор Балога, Олександр Мороз, чи Юрій Луценко.

Фактично, всі експерти (96%) переконані, що електоральні ресурси (політичний рейтинг) будуть основними для Юлії Тимошенко. Також трохи менше половини (44%) опитаних вважає, що електоральні ресурси будуть також суттєвими для Віктора Януковича. Віктор Янукович, натомість, має, на думку експертів, найбільші фінансові ресурси (64% опитаних). Фінансові ресурси є також суттєвими для Юлії Тимошенко (так вважає 60% опитаних). Лише 20% експертів вважає, що на них може покладатися і Віктор Ющенко. Однак нинішній Президент є незаперечним лідером адміністративного ресурсу (60% опитаних). Разом з цим, на думку експертів, три основні кандидати у Президенти України майже порівну ділять інформаційні ресурси: те, що для Віктора Ющенко та Юлії Тимошенко інформаційні ресурси будуть основними вважають 44% опитаних, для Віктора Януковича – 32%.

Політологи переконані, що є найбажанішим кандидатом у Президенти України для Заходу є Юлія Тимошенко (48%), для Росії – Віктор Янукович (48%). Лише один експерт (І.Жданов) вважає, що найбажанішим кандидатом у Президенти для Росії є Віктор Ющенко.

Половина експертів переконані, що найкращою передвиборчою стратегією для Ю.Тимошенко є залишатися на посаді прем’єр-міністра і саме з цієї позиції починати свою кампанію. Лише два експерти (І.Когут, О.Ситник) вважають, що для успішної виборчої кампанії їй краще піти у відставку. Разом з тим, окремі експерти схильні вважати, що відставка, спровокована ззовні, теж могла би посилити шанси Тимошенко як кандидата у Президенти. Прикметно, що близько половини експертів (44%) вважають, що для Віктора Януковича позиція прем’єр-міністра, яка стане наслідком переформатування парламентської коаліції, теж вигідніша стартова позиція у президентських перегонах.

Опитані експерти скептично ставляться до перспективи Віктора Ющенка бути переобраним на другий термін за нинішніх інституційних умов. Лише один експерт з 25-ти опитаних (О.Ситник) вважає, що В.Ющенко попри перешкоди має йти на всенародні вибори. Найбільші шанси Віктора Ющенка бути переобраним вдруге на посаду Президента експерти (44% опитаних) бачать у тому, щоби домовитися про конституційну реформу, яка обмежить повноваження Президента, та обиратися на другий термін парламентом  (як у більшості парламентських республік). Також експерти вважають (28%), що найкраще для Ющенка не брати участі у виборах і не підтримувати жодного з ймовірних кандидатів. По одному експерту вважають, що Віктор Ющенко повинен «прийняти рішення про розпуск нинішньої складу парламенту і проведення одночасних парламентських і президентських виборів, взявши в них активну участь (аналогічно тому, як це зробив Леонід Кравчук у 1994 році)» (експерт – Д.Видрін), «підтримати на виборах Юлію Тимошенко, з перспективою стати прем’єр-міністром (за російським зразком)» (експерт – О.Гарань), або «підтримати на виборах Віктора Януковича, з перспективою стати прем’єр-міністром (за російським зразком)» (експерт –О.Шморгун)

Сергій Таран зробив чотири основні висновки з дослідження:

Перший висновок: У новому політичному сезоні слід очікувати поступової поляризації українського політикуму навколо двох ймовірних кандидатів у Президенти – Ю.Тимошенко та В.Януковича.

Другий висновок: В команді В.Ющенка будуть спроби забезпечити другий термін його перебування на посаді Президента або шляхом інституційних змін (Конституційна реформа), або іншими несподіванами кроками, які ламають усталені правила гри (розпуск парламенту, несподівані політичні союзи, тощо), оскільки лише такі кроки даватимуть шанси В.Ющенко бути переобраним на другий термін.

Третій висновок: Кожен з трьох основних політичних гравців будуватиме свою передвиборчу стратегію, виходячи з своїх основних політичних ресурсів: Ю.Тимошенко робитиме ставку на популярні кроки, апелюючи, насамперед, до широкого кола громадян України, В.Янукович – на фінансуванні затратних проектів, спрямованих на залучення до передвиборчої кампанії нових прихильників, В.Ющенко – на подальшій мобілізації, насамперед, адміністративного ресурсу.

Четвертий висновок: У новому політичному сезоні не варто слід очікувати добровільної відставки уряду. Якщо така відставку відбудеться, то лише завдяки ситуативному союзу Президента та Партії регіонів.

І. Кандидати, які мають найкращі шанси потрапити до другого туру президентських виборів   

Розподіл відповідей на запитання: „Які з десяти ймовірних кандидатів у Президенти України, названих нижче, мають найкращі шанси потрапити до другого туру виборів Президента України, у випадку, якщо вони візьмуть участь у цих виборах?”

Варіант відповіді %
1 Юлія Тимошенко 96,0
2 Віктор Янукович 88,0
3 Віктор Ющенко 20,0
4 Арсеній Яценюк 12,0
5 Володимир Литвин 4,0
6 Інший (а) 8,0
7 Віктор Балога
8 Олександр Мороз
9 Юрій Луценко
10 Петро Симоненко
11 Леонід Черновецький
12 Важко сказати

 

 ІІ. Стартові передвиборчі ресурси кандидатів у президенти України

Розподіл відповідей експертів на запитання: „Хто з нижченазваних ймовірних кандидатів матиме через рік найкращі стартові передвиборчі ресурси?”

Ймовірний кандидат Перелік ресурсів
Електоральні ресурси Фінансові ресурси Адміністративні ресурси Інформаційні ресурси
1 Віктор Балога 4,0 12,0 8,0
2 Олександр Мороз 4,0
3 Володимир Литвин 8,0 8,0 8,0
4 Юрій Луценко 8,0 4,0
5 Петро Симоненко 8,0 4,0
6 Юлія Тимошенко 96,0 60,0 40,0 44,0
7 Леонід Черновецький 4,0 16,0 4,0
8 Віктор Ющенко 4,0 20,0 60,0 44,0
9 Віктор Янукович 44,0 64,0 20,0 32,0
10 Арсеній Яценюк 8,0 8,0 8,0 16,0
11 Інший(а)
12 Важко сказати

 

 ІІІ. Кандидати у президенти України та інтереси Заходу і Росії

Розподіл відповідей експертів на запитання: „Який кандидат є найбажаніший для Заходу і для Росії?

 Ймовірний кандидат Для Заходу: Для Росії:
1 Віктор Балога 8,0
2 Олександр Мороз 8,0
3 Володимир Литвин 8,0 16,0
4 Юрій Луценко 4,0
5 Петро Симоненко 4,0 12,0
6 Юлія Тимошенко 48,0 36,0
7 Леонід Черновецький 12,0 4,0
8 Віктор Ющенко 36,0 4,0
9 Віктор Янукович 12,0 48,0
10 Арсеній Яценюк 24,0 8,0
11 Інший(а)
12 Важко сказати 12,0

 

ІV. Передвиборча стратегія Юлії Тимошенко

Розподіл відповідей експертів на запитання: „Деякі експерти вважають, що для успішної виборчої кампанії Прем’єр-міністру Юлії Тимошенко треба йти у відставку і переходити в опозицію. Яка передвиборча стратегія є найбільш ефективною для Юлії Тимошенко?”

Варіант відповіді %
1 Піти у відставку 8,0
2 Залишатись на посаді прем’єр-міністра 48,0
3 Інший варіант 44,0
4 Важко сказати

 

V. Передвиборча стратегія Віктора Януковича

Розподіл відповідей експертів на запитання: „Деякі експерти вважають, що для успішної виборчої кампанії лідеру Партії регіонів  Віктору Януковичу потрібно стартувати з позиції прем’єр-міністра, яка стане наслідком переформатування парламентської коаліції. Яка передвиборча стратегія є найбільш ефективною для Віктора Януковича?”

Варіант відповіді %
1 Стартувати з нинішньої опозиційної ніші 36,0
2 Стартувати з позиції прем’єр-міністра 44,0
3 Інший варіант 16,0
4 Важко сказати 8,0

 

VІ. Передвиборча стратегія Віктора Ющенка

Розподіл відповідей експертів на запитання: „Низка експертів скептично налаштовані щодо можливості Віктора Ющенка переобратися на другий термін шляхом всенародних виборів. У зв’язку з цим, яким Ви вбачаєте найкращий сценарій для Віктора Ющенка, з огляду на його особисті політичні перспективи та амбіції?”

Варіант відповіді %
1 Попри перешкоди йти на всенародні вибори 4,0
2 Домовитися про конституційну реформу, яка обмежить повноваження Президента, та обиратися на другий термін парламентом (як у більшості парламентських республік) 44,0
3 Погодитися на варіант Конституційної реформи, запропонованої Партією Регіонів, яка суттєво обмежить повноваження Президента, та обиратися на другий термін  всенародним голосуванням 12,0
4 Підтримати на виборах Юлію Тимошенко, з перспективою стати прем’єр-міністром (за російським зразком) 4,0
5 Підтримати на виборах Віктора Януковича, з перспективою стати прем’єр-міністром (за російським зразком) 4,0
6 Прийняти рішення про розпуск нинішньої складу парламенту і проведення одночасних парламентських і президентських виборів, взявши в них активну участь (аналогічно тому, як це зробив Леонід Кравчук у 1994 році) 4,0
7 Не брати участі у виборах і не підтримувати жодного з ймовірних кандидатів 28,0
8 Інше 12,0
9 Важко сказати

УКРАЇНСЬКІ ПОЛІТОЛОГИ, ЯКІ ВЗЯЛИ УЧАСТЬ В ЕКСПЕРТНОМУ ОПИТУВАННІ  28 липня – 3 серпня 2008 року

1 Бeбик Валерій Проректор Відкритого міжнародного ун-ту “Україна”. Голова правління Всеукраїнської асоціації політичних наук.
2 Березовець Тарас директор PR-групи Polittech
3 Білецький Володимир Професор Донецького національного технічного університету.
4 Видрін Дмитро Директор Європейського інституту інтерграції та розвитку
5 Гарань Олексій Науковий директор Школи політичної аналітики Національного університету “Києво-Могилянська академія”, професор.
6 Гречаник Олександр Коментатор редакції суспільно-політичного мовлення Луганського обласного радіо.
7 Дудко Валерій Голова Харківської обласної громадської організації “Асоціація політичних консультантів”.
8 Єгулашвілі Максим Керівник Херсонського обласного відділення ВГО “Альянс молодих політологів, політтехнологів та політиків України”.
9 Жданов Ігор Президент аналітичного центру «Відкрита політика»
10 Камінський Євген Завідуючий відділом Інституту світової економіки та міжнародних відносин, професор
11 Когут Ігор Голова ради Лабораторії законодавчих ініціатив
12 Конончук Світлана Керівник політичних програм Українського незалежного центру політичних досліджень
13 Клименко Ольга Керівник Чернігівського обласного відділення ВГО “Альянс молодих політологів, політтехнологів та політиків України”.
14 Лосєв Ігор Доцент Національного університету Києво-Могилянська академія. Постійний експерт-політолог Національного радіо України.
15 Одушкін Остап Викладач Львівського національного університету ім. І.Франка. Кандидат політологічних наук.
16 Палій Олександр Провідний експерт Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при Міністерстві закордонних справ України.
17 Полохало Володимир Провідний науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України, професор.
18 Романюк Анатолій Керівник Центру політичних досліджень Львівського національного університету, доцент
19 Ситник Олександр Завідуючий кафедрою філософії Луцького державного технічного університету. Кандидат політичних наук.
20 Старчевський Юрій Директор Південного центру політичного консультування.
21 Толстов Сергій Директор Інституту політичного аналізу і міжнародних досліджень.
22 Фесенко Володимир Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»
23 Ченаш Володимир Директор Хмельницького консалтингового центру “Інфо-лайн”.
24 Шаповал Юрій Керівник Центру історичної політології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України. Професор.
25 Шморгун Олександр Провідний науковий співробітник Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України.
dpsp_networks_shares:
a:2:{s:11:"google-plus";i:0;s:8:"facebook";i:0;}
dpsp_networks_shares_total:
0
dpsp_networks_shares_last_updated:
1653227592